khiabani
22 دی 1401 - 12:44

واکنش صنعاء به ادعای قاچاق سلاح از ایران به یمن

قائم‌ مقام وزارت خارجه یمن در رد ادعای آمریکا مبنی بر توقیف محموله قاچاق کلاشینکف تصریح کرد که یمن مجهز به این نوع اسلحه حتی بیش از نیازش است و هدف از این ادعاهای کذب، تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات صلح است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حسین العزی»  قائم مقام وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن به ادعای توقیف ۲۱۰۰ کلاشینکف از سوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا واکنش نشان داد.

وی طی پستی در توئیتر نوشت: «ترویج چنین دروغ‌ها و شایعاتی از سوی واشنگتن تلاشی آشکار برای سردرگم کردن تلاش‌های صلح است، و این البته جای تعجب نیست. آنچه که در اینجا قابل توجه است، تنها عقب‌رفت هوش و زکاوت آمریکایی در دروغگویی است».

وی در ادامه نوشت:  درک این نکته مهم بود که یمن به این نوع خاص از سلاح  نیاز ندارد زیرا میلیون‌ها قطعه [بیش از نیاز این کشور] در آن موجود است.

وزارت خارجه آمریکا، چند روز پیش مدعی شده بود که ششم ژانویه جاری، نیروی دریایی این کشور در خلیج عمان، یک کشتی صیادی که در حال قاچاق سلاح از ایران به یمن بوده، توقیف کرده است.

«تیموتی هاکینز» سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، مدعی شد که کشتی‌های گشت‌زن رزمی و ساحلی نیروهای آمریکایی، روز جمعه ۱۶ دی، در آب‌های بین‌المللی مسیر ایران به یمن کشتی مشکوکی را رهگیری کردند و نیروهای گشتی در این کشتی چوبی سنتی، دو هزار و ۱۱۶ قبضه تفنگ سبک کلاشنیکف را کشف و ضبط کردند که جداگانه در برزنت‌های سبزرنگ بسته‌بندی‌ شده بودند.

این در حالی است که صنعا می‌گوید که از این نوع اسلحه بیشتر از نیازش دارد و بهتر است واشنگتن دست از ادعای کذب برای تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات صلح بردارد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 972531